Fandom

Kosova Wiki

Shën Valentini

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

thumb|Shën Valentini në ikonografinë klasike. Shën Valentini është një shënjt dhe dëshmor i kishës katolike dhe i kishës ortkdokse. Në shekullin III ai ishte peshkop në Interamna (sot: Terni). Ai është shenjt mbrojtës i dashurise mbarëbotërore. Lindi rreth vitit 176. Përqafoi krishterimin dhe u emërua peshkop i San Feliciano di Folinjos. Vdiq në Romë me urdhër të perandorit Aurelian në vitin 270 (ose ndoshta 273, data nuk është e sigurtë). U varros në kodrën e Ternit, qytet në të cilin ishte peshkop nga viti 197 dhe është ende sot shenjt mbrojtës i tij.

Në vendin ku u varros ngrihet sot një bazilike në të cilën ruhen teshat e tij; pranë, një shtatore argjendi mban shkrimin:Shën Valentini mbrojtësi i dashurisë. Figura e shenjtorit mbrojtës të të dashuruarve vihet megjithatë në pyetje nga disa që parapëlqejnë t´ia rikthejnë një prifti romak i cili poashtu pak a shumë në të njëjtat rrethana vdiq po ato vite si Sh.Valentini.

Emrin Shën Valentin e mban edhe një festë e njohur botërore si "dita e të dashuruarve", që është më 14 shkurt.

Përndjekja dhe vdekjaEdit

Festa e Shen Valentinit eshte per te gjithe njerzit qe puthen dhe knaqen kjo feste mua me pelqeu se e kom qi pidhin e vaginnenn ja kom shti karin edhe ja kom hanger pidhin ja kom bo pambuk

Mrekulli dhe gojëdhënaEdit

Lidhje të jashtmeEdit

bs:Sveti Valentin

cs:Svatý Valentin da:Sankt Valentin de:Valentin von Terni en:Saint Valentine es:Valentín (santo) eo:Valenteno de Terni fr:Valentin de Terni ko:발렌티누스 hr:Sveti Valentin id:Santo Valentinus he:ולנטינוס הקדוש lt:Šv. Valentinas hu:Szent Bálint nl:Valentijn (heilige) ja:ウァレンティヌス pl:Święty Walenty pt:São Valentim ru:Святой Валентин sr:Свети Валентин sv:Sankt Valentin tr:Valentine

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki