Fandom

Kosova Wiki

Sllavët

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Sllavët janë familje e popujve, me një histori të pa njohur. Supozohet se fiset e para të tyre janë dyndur nga pjesët kufitare të Persisë së lashtë në drejtim të veriut dhe nga fillimi i erës sonë kanë depërtuar në pjesë të ndryshme pas Karpateve e më vonë edhe në Ballkan duke marrë tokat e ilirëve. Popujt pasardhës sllavë janë: serbët, boshnjakët, kroatët, sllovenët, maqedonët e sotëm, bullgarët, rusët, një pjesë e grekëve dhe mund të ketë ndonjë pjesë shumë të vogël të gjermanëve (Austria), rumunëve e të hungarezëve.


Kategoria:Popuj

af:Slawe als:Slawen ar:سلاف az:Slavyanlar be:Славяне be-x-old:Славяне bg:Славяни bs:Slaveni ca:Eslaus cs:Slované csb:Słowiónie cv:Славянсем cy:Slafiaid da:Slaverne de:Slawen dsb:Słowjany el:Σλάβοι en:Slavic peoples eo:Slavo es:Pueblos eslavos fa:مردمان اسلاو fi:Slaavit fr:Slaves fy:Slaven (folk) gl:Pobos eslavos he:סלאבים hi:स्लाव hr:Slaveni hsb:Słowjenjo hu:Szláv népek it:Slavi ja:スラヴ人 ka:სლავები ko:슬라브족 la:Slavi lt:Slavai lv:Slāvi mk:Словени ms:Puak Slav nl:Slavische volkeren nn:Slaviske folk no:Slavere os:Славяйнæгтæ pl:Słowianie pt:Eslavos ro:Slavi ru:Славяне sh:Slaveni simple:Slavic peoples sk:Slovania sl:Slovani sr:Словени sv:Slaver ta:சிலாவிக் மக்கள் th:กลุ่มชนสลาฟ tr:Slavlar uk:Слов'яни vi:Người Slav zh:斯拉夫人

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki