Fandom

Kosova Wiki

Sociologjia

22,418pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Sociologjia (Fjala Sociologji rrjedh nga bashkimi i fjalës Latine “Socius“ që do të thotë “Shoqërues“ dhe fjalës Greke “Logos“ që do të thotë “Shkencë” ) është shkencë e cila merret me studimin e shoqërise njerëzore dhe të dukurive të saj. Problemet, fenomenet dhe konfliktet shoqërore apo ndërnjerëzore janë pjesa qendrore e studimeve sociologjike.


Historia dhe zanafilla e Sociologjisë Edit

Si shkencë e vecantë, sociologjia zyrtarisht njihet aty nga fundi i shekullit të 19. Ajo u shkëput si shkencë e veçantë në atë kohë nga Filozofia, Shkencat ekonomike, Etnografia. Zanafila e krijimit të saj si shkencë është e lidhur ngushtë me zhvillimet e shoqërisë qytetare në Europën e shekullit të 19. si dhe me industrializimin progresiv. Mendimtarët e hershëm dhe ato të mesit të shekullit të 19. si Henri de Saint-Simon, Karl Marx, Herbert Spencer, edhe sot e kësaj dite llogariten si mendimtarët klasik të sociologjisë.

Emërtues i sociologjisë ishte shkencëtari francez Auguste Comte me librin e tij (Système de politique positive, ou Traité de sociologie, instituant la religion de l'humanité, 4 Bde., 1851-1854).

Përkufizime Edit

Nga shpjegimi i kuptimit dhe i përmbajtjes se sociologjisë buron edhe vetë përkufizimi i saj. Disa nga këto përkufizime janë:

  • "Sociologjia është studim i jetës së grupeve shoqërore" (Earl Babbie, 1983)
  • "Sociologjia është studim sistematik i shoqërisë njerëzore" (John Macionisin & Ken Plummerin, 1998)
  • "Sociologjia është shkencë, në kuptimin që ajo nënkupton metodat sistematike te studimit dhe vlerësimit te teorive nën driten e fakteve dhe argumenteve logjike" (Anthony Giddens)
  • "Sociologjia është një studim sistematik i jetës shoqërore, grupeve shoqërore dhe shoqërive, me theks te veçantë në shoqëritë moderne,

Ndarja e Sociologjisë Edit

Sociologjia në një ndarje të thjeshtë ndahet në:

Sociologjia e përgjithshme

Temat kryesore të Sociologjisë së përgjithshme janë psh: Veprimi social,Interaksioni social, Shkëmbimi social,Ndryshimi social, Mobiliteti social, Struktura sociale,Pushteti, Hegjemonia, Elitat, Grupet, Rolet sociale, Klasat, Socializimi etj.


Sociologjitë e veçanta

Ndër më të rëndësishmet nga sociologjitë e veçanta janë: sociologjia e Punës, sociologjia e Familjes, sociologjia Politike , sociologjia juridike. Nga diferencimi i vazhdueshëm edhe i vet sociologjisë ,dita ditës formohen edhe sociologji të tjera të veçanta.


Metodat Sociologjike

Numëri i madhë i instrumenteve metodike të sociologjisë empirike ndahet si vijon:

  • Metodat Kualitative
  • Metodat Kuantitative
  • Metodat Historiko-Krahasuese(komparative)

Shumë shpesh përdoren kombinime të këtyre 3 Metodave (Metodat mixe/të përziera).

Ndarja e Sociologjisë sipas Temës që trajton Edit

Makrosociologjia


Mikrosociologjia


Mesosociologjia

Ky nocion është shumë pak i definuar dhe përshkruan psh. Sociologjinë e Institucioneve, të Ritualeve dhe Organizatave.

Sociologë të rëndësishëm Edit

Kategoria:Mjekësi

af:Sosiologie am:የባሕል ጥናት (ሶሲዮሎጂ) an:Soziolochía ar:علم الاجتماع ast:Socioloxía az:Sosiologiya bat-smg:Suocēluogėjė be-x-old:Сацыялёгія bg:Социология bn:সমাজবিজ্ঞান bs:Sociologija ca:Sociologia ceb:Sosyolohiya ckb:کۆمەڵناسی co:Sociologia cs:Sociologie cv:Социологи cy:Cymdeithaseg da:Sociologi de:Soziologie diq:Sosyoloci el:Κοινωνιολογία en:Sociology eo:Sociologio es:Sociología et:Sotsioloogia eu:Soziologia fa:جامعه‌شناسی fi:Sosiologia fiu-vro:Sotsioloogia fr:Sociologie fur:Sociologjie fy:Sosjology ga:Socheolaíocht gd:Eòlas-comainn gl:Socioloxía gv:Sheshoaylleeaght he:סוציולוגיה hr:Sociologija hu:Szociológia hy:Սոցիոլոգիա ia:Sociologia id:Sosiologi io:Sociologio is:Félagsfræði it:Sociologia ja:社会学 jv:Sosiologi ka:სოციოლოგია ko:사회학 ku:Civaknasî ky:Социология la:Sociologia lad:Sosiolojiya lb:Soziologie li:Sociologie lij:Sòciologia lt:Sociologija lv:Socioloģija mk:Социологија ms:Sosiologi mt:Soċjoloġija nds:Soziologie nl:Sociologie nn:Sosiologi no:Sosiologi nov:Sosiologia nrm:Sociologie oc:Sociologia os:Социологи pl:Socjologia ps:ټولنپوهنه pt:Sociologia ro:Sociologie ru:Социология sc:Sotziologia scn:Socioluggìa sco:Sociology sh:Sociologija simple:Sociology sk:Sociológia sl:Sociologija sr:Социологија su:Sosiologi sv:Sociologi ta:சமூகவியல் th:สังคมวิทยา tk:Sosiologiýa tl:Sosyolohiya tpi:Sosiolosi tr:Toplum bilimi uk:Соціологія ur:معاشریات vec:Sociołogia vi:Xã hội học war:Sosyolohiya xh:ISosioloji yi:סאציאלאגיע zea:Sociolohie zh:社会学 zh-min-nan:Siā-hoē-ha̍k zh-yue:社會學