FANDOM


thumb|right|150px|Thomas Alva Edison - "Gjeniu është një përqind i frymëzuar, nëntëdhjetë e nëntë përqind i djersitur". Thomas Alva Edison lindi më 11 shkurt të vitit 1847Milan, Ohio dhe vdiq më 18 tetor të vitit 1931West Orange, New Jersey, ishte një shpikës amerikan. Ishte i pari që aplikoi parimin e prodhimit të masës në proçesin e shpikjes. Edison konsiderohej si njëri prej shpikësve më produktivë të kohës së tijë, duke mbajtur rekordin prej 1.093 patentave me emrin e tijë. Koleksionojë patenta në të gjithë boten si në Gjermani, Francë, Angli e në SH.B.A.

Zbulimet Edit

Shpikjet e Edison ndryshuan dukshem jetesen gjate fundit te 1800 dhe fillimit te viteve 1900 Ai permiresoj i llampen e beri me te perdorueshme duke provuar disa lloje rrezistencash dhe doli ne perfundimin qe rrezistenca prej valfrani funksiononte me mire.

Thuhet qe Edison ka shpikur karrigen elektrikeper te treguar se sa i rrezikshem eshte rryma e alternuar, por ne fakt ishte qeveria e Sh.B.A qe kerkonte nje menyre "me pak dhimbje" ekzekutimi; Edison thjesht theksoje se nqs do te perdorej rryme atehere te perdorej e elternuar sepse ajo ishte me vdekjepruesja, te cilen ai e vertetoje duke e eksperimentuar tek elefanti Topsy.

Me 3 dhjetor 1879 Thomas Edison prezantoje llampen e pare funksionale per nje grup financieresh qe donin ta zhvillonin idene e tij. Me 31 dhjetor llampa u prezantua per popullin. Ai beri 2000 perpjekje per te arritur rrezultat dhe kur njerezit thoni qe ai kishte deshtuar ai thoshte: "Jo, une nuk kame deshtuar. Une kme gjetur dymije menyra se si nuk duhet bere nje llampe.

Ai shpiku dhe fonografin, paraardhes i gramafonit.Beri disa ndryshime te medha ne rrjetin telegrafik, gjithashtu dhe kontribuoi ne permiresimin e telefonit.

right

Patentat më të njohura Edit

Refuzimi i Çimit Nobel Edit

Shih edhe Edit

af:Thomas Edison an:Thomas Alva Edison ar:توماس إديسون arz:توماس إديسون ast:Thomas Alva Edison az:Tomas Alva Edison bat-smg:Tuoms Edėsuons be:Томас Эдысан be-x-old:Томас Эдысан bg:Томас Едисън bn:টমাস আলভা এডিসন br:Thomas Edison bs:Thomas Alva Edison ca:Thomas Alva Edison cbk-zam:Thomas Edison cs:Thomas Alva Edison cy:Thomas Edison da:Thomas Edison de:Thomas Alva Edison diq:Thomas Edison el:Τόμας Έντισον en:Thomas Edison eo:Thomas Alva Edison es:Thomas Alva Edison et:Thomas Alva Edison eu:Thomas Alva Edison fa:توماس ادیسون fi:Thomas Edison fiu-vro:Edisoni Thomas fr:Thomas Edison ga:Thomas Edison gan:愛迪生 gl:Thomas Alva Edison he:תומאס אלווה אדיסון hi:थॉमस ऐल्वा ऐडिसन hif:Thomas Edison hr:Thomas Alva Edison hu:Thomas Alva Edison hy:Թոմաս Էդիսոն id:Thomas Alva Edison io:Thomas Alva Edison is:Thomas Alva Edison it:Thomas Alva Edison ja:トーマス・エジソン jv:Thomas Alva Edison ka:ტომას ალვა ედისონი kab:Thomas Edison kn:ಥಾಮಸ್ ಆಲ್ವ ಎಡಿಸನ್ ko:토머스 에디슨 ku:Thomas Alva Edison la:Thomas Edison lb:Thomas Alva Edison lij:Thomas Alva Edison lt:Thomas Edison lv:Tomass Edisons mk:Томас Алва Едисон ml:തോമസ് ആല്‍‌വ എഡിസണ്‍ mn:Томас Альва Эдисон mr:थॉमस अल्वा एडिसन ms:Thomas Edison nah:Thomas Alva Edison ne:थोमस एल्भा एडिसन nl:Thomas Edison nn:Thomas Edison no:Thomas Edison nov:Thomas Edison oc:Thomas Alva Edison pag:Thomas Edison pam:Thomas Edison pl:Thomas Alva Edison pt:Thomas Edison qu:Thomas Alva Edison ro:Thomas Alva Edison ru:Эдисон, Томас Алва sa:थामस एडिसन scn:Thomas Alva Edison sco:Thomas Edison sh:Thomas Alva Edison simple:Thomas Edison sk:Thomas Alva Edison sl:Thomas Alva Edison sr:Томас Алва Едисон sv:Thomas Edison sw:Thomas Edison ta:தொமஸ் அல்வா எடிசன் te:థామస్ అల్వా ఎడిసన్ th:โทมัส เอดิสัน tl:Thomas Edison tr:Thomas Alva Edison ug:توماس ئىدىسون uk:Томас Алва Едісон ur:تھامس ایلوا ایڈیسن uz:Thomas Edison vi:Thomas Alva Edison vo:Thomas Edison war:Thomas Edison yi:טאמעס עדיסאן zh:托马斯·爱迪生 zh-min-nan:Thomas Edison zh-yue:愛迪生

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.