Fandom

Kosova Wiki

Universiteti

22,419pages on
this wiki
Add New Page
Talk0 Share

Universiteti është një institucion i lartë shkollimi.Edukimi universitarë është edukim i cili vie pas mbarimit të shkollës së mesme. Universitete (shkurtimi nga gjuha latine Universitas magistrorum scholarium bashkesia e mësuesve dhe studentëve) universitetetjane shkolla te larta me të drejtën e doktoraturës [1], i cili të shërbejë mirëmbajtjen dhe zhvillimin e shkencave përmes hulumtimit, mësimdhënies dhe studimit [2], ofrojnë seri të plotë të mundshëm të lëndëve (universalitetit) dhe për ta pajisur nxënësit e tyre me shkencë-kualifikime në lidhje profesionale [3].

Shih edhe Edit

  1. Lista e universiteteve në Shqipëri
  2. Lista e universiteteve në Kosovë
  3. Lista e universiteteve në Maqedoni

Lidhje të jashtme Edit


af:Universiteit an:Unibersidat ar:جامعة arc:ܒܝܬ ܨܘܒܐ az:Universitet bar:Uni bg:Университет bn:বিশ্ববিদ্যালয় bs:Univerzitet ca:Universitat co:Università cs:Univerzita cv:Университет cy:Prifysgol da:Universitet de:Universität el:Πανεπιστήμιο en:University eo:Universitato es:Universidad et:Ülikool eu:Unibertsitate fa:دانشگاه fi:Yliopisto fr:Université fur:Universitât fy:Universiteit ga:Ollscoil gan:大學 gl:Universidade he:אוניברסיטה hi:विश्वविद्यालय hr:Sveučilište hu:Egyetem hy:Համալսարան ia:Universitate id:Universitas io:Universitato is:Háskóli it:Università ja:大学 ka:უნივერსიტეტი ko:대학 la:Universitas lb:Universitéit lt:Universitetas lv:Universitāte ms:Universiti nah:Huēyitlamachticalli nap:Uneverzetà nl:Universiteit nn:Universitet no:Universitet nrm:Euniversitaé oc:Universitat pl:Uniwersytet pms:Università pt:Universidade qu:Yachay suntur ro:Universitate ru:Университет scn:Università sh:Univerzitet si:විශ්ව විද්‍යාලය simple:University sk:Univerzita sl:Univerza sm:Iunivesitē sr:Универзитет sv:Universitet ta:பல்கலைக்கழகம் te:విశ్వవిద్యాలయం tg:Донишгоҳ th:มหาวิทยาลัย tk:Uniwersitet tl:Pamantasan tr:Üniversite uk:Університет ur:جامعہ uz:Universitet ve:Yunivesithi vec:Università vi:Đại học vls:Universiteit wa:Univiersité wuu:大学 yi:אוניווערסיטעט yo:Yunifasiti zh:大學 zh-min-nan:Tāi-ha̍k zh-yue:大學

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki